LR-ZH500CP
Subscribe to get prices
Model: LR-ZH500CP
Order No: LR-ZH500CP
SKU: 10000007764701
Condition: New Sealed Under Guarantee
Size: 12.00 cm,11.00 cm,3.70 cm
Weight: 0.10kg
Product Selection Engineer:Lan
In Stock
Brief Introduction
LR-ZH500CP
LR-ZH500CP
Description
Model
LR-ZH500CP*1
Type
U.C.D. Function
Distance based laser sensor
Appearance
Rectangular
Output
PNP
Cable connection
M8 connector, 4-pin
Detectable distance
35 to 500 mm 1.38" to 19.69"(465 to 0)*2
Standard detectable deviation
35 to 180 mm 1.38" to 7.09": 9 mm 0.35"
180 to 300 mm 7.09" to 11.81": 25 mm 0.98"
300 to 400 mm 11.81" to 15.75": 40 mm 1.57"
400 to 500 mm 15.75" to 19.69": 50 mm 1.97"
Display resolution
1 to 5 (1 to 5 mm 0.04" to 0.20")
Spot size
Approx. ø3 mm ø0.12"
Response time
1.5 ms / 10 ms / 50 ms selectable
Light source
Type
Red laser (660 nm)
Laser class
Class 2 laser product (IEC60825-1)
Class II Laser product (FDA(CDRH) Part1040.10)
Function
Indicator
3-digit 7-segment display (white),
output indicator (yellow),
DATUM indicator (orange),
1 spot indicator (green)
Timer
OFF/ON delay/OFF delay/One-shot
Specifications
Power voltage
10 to 30 VDC, including 10% ripple (P-P), Class 2 or LPS
Power consumption
450 mW or less (18 mA or less at 24 V, 34 mA or less at 12 V)
Control output
PNP Open collector,
Applied voltage 30 VDC or less, Control current 100 mA or less,
Residual voltage 1.2 V or less at 10 mA or less, 2 V or less at 10 to 100 mA
Protection circuit
Output operation
Light-ON / Dark-ON selectable
External input
Input time calibration: 35 ms or more ON, 35 ms or more OFF
Laser emission stop: 2 ms or more ON, 20 ms or more OFF
Short-circuit current NPN: 1 mA or less/PNP: 2 mA or less
Environmental resistance
Enclosure rating
IP68 (IEC60529), IP69K (DIN40050-9), NEMA 4X, 6P, 13 (NEMA250), ECOLAB*3, Diversey*3
Insulation resistance
20 MΩ or more (500 VDC)
Ambient light
Incandescent lamp: 10,000 lux or less
Sunlight: 20,000 lux or less at 250 mm 9.84"*4
Incandescent lamp: 2,000 lux or less
Sunlight: 4,000 lux or less at 500 mm 19.69"*4
Ambient temperature
-10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing)
Storage temperature
-25 to +75 °C -13 to 167 °F (No freezing)
Relative humidity
35 to 85 % RH (No condensation)
Withstand voltage
1,000 VAC, 50/60 Hz, 1 min
Vibration resistance
10 to 55 Hz, Double amplitude 1.5 mm 0.06", 2 hours in each of the X, Y, and Z directions